پلتفرم حافظ | طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

سئوی سایت مهم است یا تبلیغات گوگل

تیم تحریریه

تیم تحریریه

نوشته شده در پلتفرم حافظ

جستجو

دسترسی سریع

ما را دنبال کنید

سئوی سایت مهم است یا تبلیغات گوگل

تا چند سال قبل هنوز هم بهترین راه تبلیغات و فروش، درج آگهی در روزنامه‌ها، مجلات یا رسانه‌هایی مثل تلویزیون بود. اما امروزه افزایش بازدید وب‌سایت شما می‌تواند بهترین تبلیغ برای کسب‌وکارتان باشد. همین امر صاحبان کسب‌وکار و بازاریابان دیجیتال را مجبور کرده است که همواره به دنبال افزایش بازدید وب‌سایت خود باشند. پلتفرم حافظ در این مقاله به مقایسه گوگل ادوردز و سئو، دو ابزار افزایش بازدید وب‌سایت، بپرداخته است. یکی از بهترین راه‌های تصمیم‌گیری و انتخاب، شناخت مزایا و معایب گزینه‌های پیش رو است.

سئو چیست؟

SEO یا Search Engine Optimization، به معنای بهینه‌سازی نتایج موتور جستجو است. روزانه صدها یا حتی هزاران مطلب دربارۀ یک موضوع خاص در وب‌سایت‌های مختلف نوشته می‌شود، اما کدامیک در صدر نتایج گوگل نمایش داده خواهد شد؟ سئو مجموعه عملیاتی است که روی محتوا و طراحی سایت انجام می‌شود تا آن را جزء نتایج اولیه در جستجوی گوگل قرار دهد و درواقع میزان بازدید و نرخ تبدیل سایت را افزایش دهد.

گوگل ادز یا تبلیغات گوگل یعنی چه؟

اگر دقت کرده باشید هنگام جستجوی یک مطلب به وب‌سایت‌هایی بر می‌خورید که معمولا جزء اولین پیشنهادهای گوگل به شما هستند و کنار آن‌ها در سمت چپ نشانۀ “Ad” را می‌شود دید. گوگل ادز یا گوگل ادوردز سرویس تبلیغاتی خود گوگل است که به مخاطبان ارائه می‌شود تا وب‌سایت‌شان را در نتایج اولیۀ جستجو نمایش دهد و کسب‌وکارشان را تبلیغ کند. این سرویس رایگان نیست و به ازای هر کلیک روی تبلیغ شما، مقداری از شارژ حساب شما کم می‌شود.

مقایسه سئو و ادوردز

کاربران ورودی از سئو رایگان است

 گوگل ادز به شما کمک می‌کند تا بدون کمک سئو و در مدت زمان بسیار کوتاهی سایت شما در گوگل دیده شود. اما به ازای هر کلیکی که کاربران بر روی تبلیغات شما انجام می‌دهند، هزینه‌ای کم می‌کند به همین دلیل به این نوع از تبلیغات، تبلیغات کلیکی نیز گفته می‌شود. اما برای کاربرانی که از طریق سئو وارد سایت شما می‌شوند، دیگر نیاز به پرداخت هزینه نیست. البته شما باید برای اینکه از سئو ورود کاربران داشته باشید، باید به رتبه‌های برتر گوگل برسید و این خود نیازمند هزینه‌های تولید محتوا و سئوی سایت است.

سئو زمان بر است

 در دوراهی تبلیغات گوگل یا سئو، باید بدانید که سئو به ماه‌ها تلاش و هزینه نیاز دارد و باید حتماً به صورت درست کارها را پیش برد وگرنه به نتیجه نمی‌رسید. اما هنگامی که به رتبه‌های برتر در بعضی از کلمات کلیدی برسید، ترافیک ورودی به سایت شما ثابت خواهد ماند. در مقابل آن تبلیغات گوگل طی مدت زمان بسیار کوتاهی تبلیغات شما را به نمایش می‌گذارد و نیاز به صرف زمان زیادی نیست.

هدف‌گیری کلمات کلیدی

هنگام انتخاب بین تبلیغات گوگل یا سئو باید بدانید مشکلی که سئو در این زمینه دارد این است که سایت شما به مرور زمان در کلمات خاصی رتبه می‌گیرد و باید برای هر کلمه هزینه و برای هرکدام جداگانه تلاش کنید. اما در تبلیغات گوگل شما می‌توانید هر کلمه‌ای را که دوست دارید هدف قرار دهید و محدودیتی در این زمینه ندارید. البته بعضی از استثناها هم وجود دارند. گوگل برای تبلیغ در شبکهٔ خود قوانین خاصی در نظر گرفته است که شما باید آن‌ها را رعایت کنید. مثلاً تبلیغ مشروبات الکلی، سیگار و دخانیات، و کارهای غیرقانونی، استفاده از نام برندهای معتبر و کرونا در تبلیغات گوگل ممکن نیست.

در نهایت استفاده از کدام استراتژی بهتر است؟

اگر به دنبال پاسخ این پرسش هستید که کدام روش مناسب‌تر است؟ باید بگویم هردو و هیچ‌کدام! در نهایت انتخاب از میان این دو روش، بستگی به نوع فعالیت شما، هدف از کسب‌وکار و میزان بودجه‌تان دارد. البته بهترین راه تمرکز بر هر دو روش و پیش‌برد هم‌ زمان آن‌هاست. اما گاهی شرایط برای استفاده از هر دو روش مساعد نیست. مثلا ممکن است شخصی زمان زیادی برای گسترش فعالیتش درنظر داشته باشد اما پول کافی برای شروع کمپین در گوگل ادز نداشته باشد. در چنین شرایطی انتخاب او قطعا سئو خواهد بود. یا شاید صاحب یک کسب‌وکار قدیمی تمایل به احیای آن در مدت زمان کوتاهی باشد و به سراغ گوگل ادز برود.

مشاوران حرفه‌ای پلتفرم حافظ در کنار شما هستند تا کمپین‌های تبلیغات در گوگل را برایتان بسازند. فقط کافیست با ما تماس بگیرید تا در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید