پلتفرم حافظ | طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

تاثیر تبلیغات

تیم تحریریه

تیم تحریریه

نوشته شده در پلتفرم حافظ

جستجو

دسترسی سریع

ما را دنبال کنید

تبلیغات

تاثیر تبلیغات

تا به حال فکر کرده اید که تبلیغات چگونه می‌تواند به کسب و کار کمک کند؟ پاسخ کوتاه: این شیوه باعث می‌شود کسب و کار رشد کند.

در دنیای امروز تاثیر تبلیغات در کسب و کارهای مختلفی مشخص شده و تبلیغ دهندگان به مزایای بسیاری از این طریق دست یافته اند. همانطور که می‌دانید این تاثیر در افزایش فروش، جذب مشتری و بسیاری موارد دیگر قابل مشاهده است.

به عنوان مثال، شرکت ساب وی (تولید کننده وعده های غذایی گیاهی) داستان واقعی از زندگی جِرِد که با خوردن ساندویچ های این شرکت و کمی پیاده روی از ۱۹۴ کیلوگرم به ۸۴ کیلوگرم رسیده بود، منتشر کرد. در سال ۲۰۰۰ فروش ساب وی ۱۸ درصد افزایش یافت و در سال ۲۰۰۱ نیز جهشی ۱۶ درصدی داشت.

ممکن است اجرای آگهی تبلیغاتی هزینه های بالایی برای کسب و کار داشته باشد، اما می‌تواند در فروش بیشتر و جذب مشتریان تاثیر گذار باشد. علاوه بر آن، می‌تواند چندین برابر از پولی که صرف کرده اید را به حسابتان بازگرداند.

۱۰ گام موثر برای تبلیغات برند و کسب ‌و‌کار

 1. طراحی وب ‌سایت برای هر کسب ‌و کاری الزامی است.
 2. از طریق نام تجاری کسب ‌و کار خود به شبکه‌های اجتماعی بپیوندید و به معرفی کسب ‌و کار خود بپردازید.
 3. تهیه یک ست اوراق اداری شامل کارت ویزیت و بقیه ادوات برای کسب ‌و کار خود.
 4. ساخت یک ایمیل با نام تجاری کسب ‌و کار خود.
 5. هر کسب و کاری دارای یک انجمن تخصصی و صنفی است، حتما در انجمن تخصصی و صنفی کسب‌ و کار خود عضو شوید.
 6. در نشریات تخصصی از طریق انتشار مقالات برای خود تبلیغ کنید.
 7. اشتراک گذاری ویدئو در شبکه‌های اجتماعی
 8. تبلیغات روی خودروهای کابین‌دار
 9. تهیه نمونه کار از محصولات خود
 10. غرفه زدن در نمایشگاه‌ها و از برخورداری از هدایای تبلیغاتی

تبلیغات چگونه بر فروش محصول تأثیر می‌گذارند؟

به این منظور که نقش تبلیغات در فروش محصول را مورد بررسی قرار دهیم، ابتدا می‌بایست با اهداف تبلیغاتی به خوبی آشنایی پیدا کنیم. ابزارهای تبلیغاتی اعم از پیامک تبلیغاتی، تبلیغات در فضای مجازی مثل تبلیغات در اینستاگرام، تبلیغات چاپی و… هر کدام قسمتی از این اهداف را میسر می‌کنند و می‌توانند بر افزایش فروش محصولات تأثیر بسیاری داشته باشند.

به طور کلی اهداف تبلیغاتی به سه گروه زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • اهداف اطلاع‌ رسانی‌کننده (همچون افزایش آگاهی برند، آگاهی از مزایای شما، معرفی شرکت و خدمات یا محصولات)
 • اهداف ترغیب‌ کننده (همچون ترغیب به خرید مستقیم یا غیرمستقیم، تشویق کاربر به ارتباط با شما و…)
 • اهداف یادآوری کننده (یادآوری برند و محصول در ذهن مشتری، به وجود آوردن احساس خطر در مشتریان برای از دست دادن فرصت خرید و…)

تبلیغات
تبلیغات

نقش تبلیغات در افزایش فروش محصول و خدمات

۱. تأثیر تبلیغات بر آگاهی از برند و اطلاعات محصولات

۲. تأثیر تبلیغات بر رفتار خرید و افزایش فروش محصولات

۳. معرفی محصولات جدید از طریق تبلیغات

۴. تشویق بیشتر مشتریان به خرید از شما

۵. یادآوری محصولات ارزشمند شرکت به مشتریان

تبلیغات هدفمند و موفق چگونه است؟

مارک تواین: با داشتن عوامل قدرتمند، به مقصود خود دست می یابید

به درستی همین طور است. شکست یا موفقیت فعالیت های بازاریابی ما به نوع کلمات انتخابی برای معرفی تولیدات، خدمات و موقعیت خودمان در تبلیغات بستگی دارد. ما در انتخاب کلمات مختاریم. مشکل اصلی استفاده از کلمات پوچ و بی معنی است. مغز به یک باره از هرگونه فکر خلاق تهی می شود. این دقیقا زمانی است که مجموعه ی جملات تعیین شده برای ایجاد تغییرات اعجاب انگیز در تبلیغات، جادوی خود را از دست می دهند.

منظور، مجموعه ای از عبارات و کلمات از پیش نوشته شده است که با اضافه کردن به متن تبلیغاتمان، نیرویی خارق العاده و همین طور امکان انتخاب گزینه های مختلف را به وب سایت، محصولات و با خدمات ما عرضه می کند. این مجموعه در واقع سفری باورنکردنی از درون کلمات است که به تبلیغات ما جذابیت، رنگ و حس می بخشد. با عبارات حاوی نکات روز می توانیم به تبلیغاتمان جان ببخشیم.

روش های سنجش غیرمستقیم اثربخشی تبلیغات

از آنجایی که سنجش مستقیم اثربخشی تبلیغات بر فروش یک شرکت کار دشواری است، بیشتر شرکت ها به روش های سنجش غیرمستقیم تکیه می کنند. این روش ها، تاثیرات تبلیغات را به طور مستقیم ارزیابی نمی کنند بلکه تاثیر آن بر فاکتورهایی چون آگاهی و نگرش مشتری یا دریافت پیام تبلیغات توسط مشتری را مورد بررسی قرار می دهند که این فاکتورها به شکل غیرمستقیم بر فروش، افزایش سود و دستیابی به اهداف یک کسب و کار تاثیر می گذارند. با وجود تردید در مورد رابطه بین تاثیرات میانی تبلیغات و نتیجه نهایی، جایگزین دیگری برای استفاده از سنجش غیرمستقیم وجود ندارد.

تبلیغات درست
تبلیغات درست

آگاهی از برند

صاحبان  کسب وکاری که معمولا به تبلیغات توجه ویژه ای دارند و به آن تکیه می کنند، اغلب با سنجش آگاهی مشتری از یک محصول یا برند، اثربخشی تبلیغات را ارزیابی می کنند. پیش فرض این نوع از سنجش این است که رابطه مستقیمی بین تبلیغات و آگاهی مشتری وجود دارد. البته این مدل از سنجش اثربخشی تبلیغات مورد نقد عده زیادی قرار دارد چرا که آگاهی مشتری، نتیجه مستقیم تبلیغات نیست و فاکتورهای زیاد دیگری نیز بر آن تاثیرگذار خواهد بود. این نقد را بر سنجش اثربخشی مستقیم از طریق ارزیابی میزان فروش هم می توان وارد دانست. چون عوامل متعددی غیر  از تبلیغات نیز می تواند بر فروش بیشتر تاثیرگذار باشد، اما برای محصولات جدید، تغییر در آگاهی مشتری، اغلب نتیجه تاثیر تبلیغات است.

جمع بندی

روش های فوق، برای سنجش مستقیم و غیرمستقیم اثربخشی تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرند. با بررسی و تحلیل نتایج به دست آمده از شیوه های ارزیابی مطرح شده، می توان به میزان تاثیر تبلیغات بر فروش و سود بیشتر پی برد و تصمیمات جدیدی برای تغییر یا ادامه روند تبلیغات، اتخاذ کرد.

دیدگاهتان را بنویسید