پلتفرم حافظ | طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

وبلاگ چیست؟

تیم تحریریه

تیم تحریریه

نوشته شده در پلتفرم حافظ

جستجو

دسترسی سریع

ما را دنبال کنید

وبلاگ چیست؟

وبلاگ چیست؟

اینترنت در ارائه خدمات و سرویس ها، ابزارهای مختلف و امکانات متفاوتی را در اختیار کاربران علاقه مند قرار می دهد . یکی از این ابزارها را می توان سرویس ها و خدماتی دانست که شما را قادر به برقراری ارتباط با مخاطبان می نماید .
آیا شما از آن دسته از افرادی هستید که تمایل به داشتن چنین ابزاری دارید و مایل به داشتن یک صفحه شخصی هستید تا بتوانید موارد مورد علاقه خود را در آن قرار دهید . بشرطی چند سال گذشته با گذاشتن قدم در دنیای اینترنت به یکی از مهمترین دستاوردهای نشر اطلاعات در دنیای وب دسترسی پیدا کرد که آن را می توان وبلاگ یا بلاگ را نامید .
در این مقاله قصد داریم به بررسی تعریف وبلاگ و تفاوت آن با وب سایت و … بپردازیم . با ما همراه باشید .

وبلاگ چیست؟

blog یا وب نوشت چیست؟ weblog ترکیبی از دو کلمه web به معنای شبکه جهانی و  log به معنای گزارش روزانه یا روز نوشت است. در واقع وبلاگ یک صفحه شخصی یا گروهی می باشد که بصورت روزانه یا چند وقت یکبار با مطالب جدید بروز می شود.معنی blog در زبان فارسی با عبارت وب نوشت نیز معروف است و از این پس هر کجا شنیدید وب نوشت، در واقع منظور همان وبلاگ است.

وبلاگ در واقع یک صفحه وب است که معمولا به صورت کوتاه و خلاصه تهیه می شود و مطالب اغلب به ترتیب زمانی که منتشر شده اند، مرتب می شوند. همانند صفحات مجلات و یا روزنامه ها. محتوا و اهداف هر یک از وبلاگها به طور گسترده ای متفاوت است.

در وبلاگ نویسی، از لینک ها و نظرات درباره سایر وب سایت ها گرفته، تا اخبار درباره شرکت ها و اشخاص، ایده های مختلف درباره مسائل روز، خاطرات روزانه، شعر و ادبیات، عکس و موزیک، نرم افزارها و برنامه های کامپیوتری، خبرهای سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و  حتی مسائل تخیلی استفاده می شود.

وبلاگ ها می توانند به دسته های متفاوتی تقسیم بندی شوند مسلما استفاده وبلاگ شخصی و گروهی متفاوت است.

اهداف وبلاگ

دلایل زیادی برای راه اندازی وبلاگ وجود دارد که شما با مشاهده وبلاگ های معروف می توانید این دلایل را تا حدودی متوجه شوید.

یکی از اهداف راه اندازی بلاگ رسیدن به اهداف تجاری و مالی می باشد. با راه اندازی یک وبلاگ حتی برای ایده های شخصی خود می توانید علاقه مندان حوزه انتخابی خود را جذب کرده و از خود برند سازی کنید.

وبلاگ های معروف به معرفی کسب و کار و پروژه های خود می پردازند که این عمل می‌تواند برای آنها درآمد زیادی به همراه داشته باشد. شما بتوانید در وبلاگ های معروف کسب و کار خود را معرفی کنید کاربران زیادی به وب سایت شما مراجعه خواهند کرد و همین امر نیز می‌تواند به بهبود کسب و کار شما و فروش بیشتر محصولات و خدماتتان منجر شود.

در پاسخ به سوال کاربرد وبلاگ چیست می توان گفت یکی از کاربردهای وبلاگ این است که سایت شما مخفی باقی نماند و آن را از طریق وبلاگ های معروف به کاربران اینترنت معرفی کنید.

با راه اندازی انواع وبلاگ میتوانید ترافیک سایت خود را افزایش داده و کاربران را به سایتتان هدایت کنید و شانس بیشتری برای بازدید وب سایت خود از کاربران اینترنت دریافت کنید.

از دیگر اهداف بلاگ که در تعریف وبلاگ باید به آن پرداخته شود کمک به برندینگ سازی خدمات و محصولات سازمان می باشد. گفته می‌شود راه اندازی انواع وبلاگ برای کسب و کار های تازه تاسیس و یا وب سایت های نوپا می تواند یکی از دلایل موفقیت و پیشرفت آنها باشد.

وبلاگ نویسی چیست؟

از سوالاتی که مطرح می‌شود این است که وبلاگ نویسی چیست یا به عبارتی بلاگینگ چیست؟

شخصی که یک وبلاگ را ایجاد می کند بلاگر گفته می شود که این شخص می تواند اطلاعات مربوط به وبلاگ شخصی و یا گروهی را منتشر کند. وبلاگ نویسی از مهارت هایی می باشد که فرد باید برای نظارت بر وبلاگ و اداره آن این مهارتها را در خود تقویت کند. برای آن که بتوان کاربران بیشتری را به وبلاگ یا بلاگ جلب کرد باید با اصول نوشتن و ارسال و اشتراک گذاری محتوا در وبلاگ در بستر اینترنت آشنایی داشته باشید.

در این حین این سوال برای شما هم پیش بیاید که تفاوت وبلاگ و وبلاگ چیست و آیا این دو با یکدیگر تفاوتی دارند؟فرقی بین بلاگ و وبلاگ وجود ندارد و این دو از نظر تعریف وبلاگ یک موضوع را بیان می کند.

انواع وبلاگ نویسی

همان طور که میدانید اهداف مختلفی برای نوشتن وبلاگ وجود دارد که بر اساس این اهداف انواع وبلاگ نویسی تعریف میشوند. گاهی ممکن است بخواهید وبلاگ نویسی برای جذب مخاطب داشته باشد و از این طریق فروش بیشتر داشته باشید و گاهی نیز ممکن است هدف از وبلاگ نویسی بک لینک گرفتن به سایت و گاهی هم ممکن است هدف خاصی ناشته باشد و صرفا برای کاربران دلنوشته بنویسید.

انواع وبلاگ نویسی عبارتند از :

  • وبلاگ نویسی برای خواننده

یکی از بهترین انواع وبلاگ نویسی وبلاگ نویسی برای خواننده است . وقتی شما برای کاربران متنیس را تهیه میکنید قطعا سعی میکنید طوری مطالب را به هم مربوط کنید و از مسائلی صحبت کنید که برای کاربران بیشترین اثرگذاری را داشته باشد. به اشتراک گذاری مطالبی که برای کاربران جذابیت دارد میتواند روز به روز به تعداد خوانندگان وبلاگ شما بیفزاید و همین امر سبب میشود در صفحات جستجوی گوگل نیز جایگاه برتری را کسب کنید.

در این نوع وبلاگ نویسی توجه شما به این موضوع است که کاربر چه چیزی را دوست دارد و شما برای چه موضوعی که برای کاربر جذاب است محتوا تولید میکنید و به همین دلیل همه تمرکز خود را روی تولید محتوا منحصر به فرد میکنید.

در این نوع وبلاگ نویسی بایاد خودتان را جای ماطب بگذارید و هرآنچه که دوست دارید در مورد موضوع مورد نظرتان گفته شود را بررسی و به ذکر آن بپردازید.

در این وبلاگ نویسی اگر شما کمی هم با مباحث سئو آشنایی داشته باشید میتوانید در بهترین موقعیت ها لینک به صفحات هدف در سایت تان انجام دهید تا از این طریق به اهداف بهینه سازی صفحات سایت، هدایت ترافیک به سایت و در نهایت فروش بیشتر برسید.

  • وبلاگ نویسی برای دریافت لینک

گاهی شما صرفا برای آن که به صفحات سایت تان لینک دهید و تعداد بک لینک های خود را افزایش دهید اقدام به وبلاگ نویسی میکنید. این نوع وبلاگ نویسی کیفیت پایین تری دارد و میتواند مخاطبان کمتری نیز داشته باشد اما شما میتوانید از طریق این لینک ها به بهینه سازی سایت تان کمک کنید.

در این نوع وبلاگ نویسی شما هدف را روی معرفی خدمات و محصولات تان وضع میکنید و در این معرفی سعی میشود در موقعیت مناسب لینک دهی به صفحات هدف انجام شود تا کاربرانی که ایم وبلاگ را میخوانند بتوانند به صفحات هدف شما وارد شوند و شما به این ترتیب هدایت ترافیک به سایت تان را خواهید داشت.

سرویس های وبلاگ های پر بازدید

از جمله سرویس های پر استفاده وبلاگ های خوب می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • blogfa
  • persianblog
  • blogger
  • blogsky
  • mihanblog

و نیز سایتهایی هستند که با عضویت در آنها می توانید پروفایل ساخته و آلبوم عکس داشته باشید و یا وبلاگ داشته باشید.

وبلاگ شخصی چیست؟

کاربران زیادی این سوال را از ما می‌پرسند که وبلاگ شخصی یعنی چه و تفاوت وبلاگ گروهی و وبلاگ شخصی چیست؟ در وبلاگ شخصی فردی که آن را راه اندازی کرده است تخیلات و آنچه زاییده ذهنش است را بیان می کند و در وبلاگ منتشر می کند.

این شخص می‌تواند تفکرات و نظرات خود را بیان کرده و با جمعی از افرادی که با علایق او اشتراک دارند آنها را در میان بگذارد. وبلاگ شخصی می تواند در حوزه موضوعات تفریحی و سرگرمی باشد و یا می تواند موضوعات علمی و پژوهشی را در بر بگیرد و هیچ محدودیتی برای نمونه وبلاگ شخصی نیست.

تفاوت وبلاگ گروهی و وبلاگ شخصی چیست؟

در بیان تفاوت این دو وبلاگ ابتدا باید بدانید که وبلاگ شخصی یعنی چه؟ وبلاگ شخصی به وب نوشتی گفته می شود که افراد آنچه که در ذهنشان است را در blog خود بیان می کنند. یعنی یک وبلاگ شخصی زاده تفکرات و نظرات یک فرد است.

وبلاگ های گروهی با اهداف جمعی و علایق مشترک ایجاد شده اند. برخی از وبلاگها برای بازی و تفریح و سرگرمی هستند و برخی دیگر در برگیرنده مقالات علمی و پژوهشی می باشند. و تمام این موارد جز دسته وبلاگ های گروهی به حساب می آیند.

وبلاگ ها تسهیل کننده ارتباطات تیمی، سازمانی و خانوادگی می باشند. آنها با شیوه ای بسیار آسانتر از ایمیل و فروم ها، به ارتباطات گروههای کوچک کمک می کنند. استفاده از وبلاگهای خصوصی در شبکه های اینترنت، این امکان را به اعضای تیم می دهد که لینکها و فایلها و نظرات و پیشنهادات خود را به یکدیگر برسانند.

ایجاد یک وبلاگ خانوادگی به اعضای خانواده کمک می کند که اخبارهای خانوادگی شان را به اطلاع همدیگر برسانند. یک وبلاگ به افراد کمک می کند که در حلقه گروه باقی بمانند و پیوند و فرهنگ گروهی را ارتقا دهند.

معروف ترین نرم افزارهای مدیریت محتوای بلاگ 

وردپرس، cms محبوب بلاگ

برنامه ی wordpress ، این برنامه ی مدیریت محتوا یکی از مهمترین و مشهورترین نرم افزارهای مدیریت محتوا جهت ایجاد وبلاگ و نمونه ای از وبلاگ نویسی است، یک ابزار کدباز و free بوده که بر مبنای PHP و MYSQL طراحی شده است. این برنامه دارای یک سری ویژگی ها شامل ساختار Plug In و سیستم Template است. wordpress توسط ۱۴.۷ درصد سایت های رده بالا  استفاده می شود. و هم اکنون مشهورترین نرم افزار مدیریت محتوا در اینترنت می باشد. در این مورد بهتر است مقاله cms چیست و انواع آن را بخوانید.

امروزه نرم افزار وردپرس بعنوان بهترین برنامه مدیریت محتوا برای راه اندازی وبلاگ شخصی روی یک هاست جداگانه شناخته می شود. برنامه نویسان بسیاری برای این بسته نرم افزاری پلاگین های گوناگونی نوشته اند که امکانات بسیار متنوعی را به این cms اضافه میکند. سایت های خبری معروفی مانند techcrunch ، engadget، bloggingstocks، engadget، autoblog و … از این سیستم استفاده میکنند.

امکانات سرویس عمومی وردپرس

* امکان آپلود عکس در بلاگ سایت
* امکان دسته بندی و تگ گذاری روی وبلاگ ها
* امکان طراحی و استفاده از قالب های گوناگون و متنوع
* امکان مدیریت چندین وبلاگ با یک نام کاربری
* امکان وبلاگ نویسی گروهی
* امکان ایجاد صفحات اضافی در وبلاگ
* امکان import از سرویس های دیگر مانند بلاگر ، لایوژورنال ، ام تی و …
* امکان افزودن ویجت های فلیکر ، دلیشس …
* امکان نمایش فید دیگران در وبلاگ خودتان
* و چندین امکان دیگر که شما را به داشتن یک وبلاگ در این سرویس ترقیب میکند

وردپرس یک ابزار کدباز است یعنی صدها نفر در سراسر جهان بر روی آن کار می کنند.

BLOG:CMS

برنامه blog:cms یک سیستم مدیریت محتوا است که با زبان Php و  دیتابیس Mysql نوشته شده است. این برنامه سعی می کند تا چندین پروژه ی Open sourse را به نسخه ی Nucleus CMS ، شامل   و DokuWiki  و گالری تصاویر  مجتمع کند. این پروژه به صورت عمومی Nucleus CMS نیز نامیده می شود. صفحه ی اول سایت BLOG:CMS بیانگر این است که صدها وب سایت از آن استفاده می کنند. این برنامه یک سرویس مدیریت وبلاگ است که به شما امکان نوشتن سریع را می دهد.اگر به دنبال سرویس عالی برای بلاگ وب هستید ، انتخاب مناسبی برای شما می باشد.

چگونه می توانیم یک وبلاگ راه اندازی کنیم؟

به منظور راه اندازه وبلاگ حرفه ای باید سه فاکتور زیر را مد نظر قرار دهید و انجام دهید.

اولین مورد میتواند خرید دامین Domain باشد:
دامین، یک آدرس اینترنتی است که به عنوان اولین مورد برای داشتن یک وبلاگ حرفه ای خرید یک دامین است . به عنوان مثال زمانی که شما یک آدرس را برای یک سال اجاره می کنید (اجاره در اینجا یک اصطلاح است) در واقع شما مالک آن دامنه هستید و اگر همه ساله شما دامنه خود را تمدید کنید هیچ کس حتی به طور قانونی هم نمی تواند این حق را از شما بگیرد.

دومین مورد طراحی و برنامه نویسی وبلاگ است:
ساخت یک وبلاگ یا وب سایت حرفه ای نیاز به یک دانش فنی بالایی دارد . پس اگر در زمینه طراحی وب سایت یا وبلاگ تجربه چندانی ندارید پیشنهاد می کنیم که دست به این کار نزنید چرا که بعد ها با مشکلات بیشتری مواجه می شوید پس می توانید با پرداخت هزینه ای ناچیز در زمینه طراحی و برنامه نویسی وبلاگ به یک برنامه نویس یک وب سایت حرفه ای داشته باشید.

گزینه بعدی اجاره سرور Server است:
یک وب سایت یا وبلاگ به عنوان یک نرم افزار مدیریت محتوا بر روی یک کامپیوتر قدرتمند نصب می شود تا همه کاربران بتوانند به آن دسترسی داشته باشند . این کامپیوتر قدرتمند سرور نامیده می شود . شما باید یک سرور اجاره کنید تا وبلاگ شما به دنیای اینترنت متصل شود .

ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.

دیدگاهتان را بنویسید