پلتفرم حافظ | طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

سیمیلاروب

تیم تحریریه

تیم تحریریه

نوشته شده در پلتفرم حافظ

جستجو

دسترسی سریع

ما را دنبال کنید

سیمیلاروب

با پایان کار الکسا، وبمستران و صاحبان سایت‌ها به دنبال یک جایگزین مناسب برای رتبه‌بندی سایت خود می‌گردند. ابزارها و سایت‌های مختلفی برای رتبه‌‌بندی سایت وجود دارند؛ یکی از این ابزارها similarweb می‌باشد. سیمیلاروب ابزار بسیار مفیدی در حوزه بازاریابی دیجیتال است. این شرکت در زمینه تحلیل داده و اطلاعات آنلاین فعالیت می‌کند. تحلیل و تجزیه سایت با ابزار similarweb به صورت رایگان امکان پذیر است؛ اما با کمک نسخه پولی آن می‌توانید به امکانات بیشتری دسترسی پیدا کنید.

معرفی ابزار سیمیلاروب

similarweb از سایت‌های رتبه‌دهی وبسایت است که متعلق به شرکت similargroup است. فعالیت این شرکت از ۲۰۰۷ آغاز شد. SimilarWeb داده‌ها را از اینترنت، ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) و داده‌های کلیک میلیون‌ها کاربر که ابزارهای SimilarWeb را نصب کرده‌اند، جمع آوری می‌کند. داده های ISP تنوع را بیشتر می‌کند و خطا آماری را کاهش می‌دهد. بسیاری از وبمستران و سئوکاران معتقدند که اطلاعاتی که سیمیلاروب در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد، بسیار دقیق‌تر از سایت‌های دیگر است. در نسخه رایگان سیمیلاروب رتبه و اطلاعات کلی از سایت در نسخه پولی آن به نحوه توزیع دستگاه‌های مورد استفاده کاربران، اطلاعات مخاطبان و ترافیکی که از سمت شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌آید، دسترسی پیدا خواهید کرد.

چه چیزی سیمیلاروب را مفید می کند؟

  • اگرچه SimilarWeb صد در صد دقیق نیست، به شما این امکان را می دهد که منابع ترافیک رقبای خود را ببینید. این مشاهدات برای هر کسی که سئو یا بازاریابی محتوا انجام می دهد، بسیار ارزشمند است.
  • همچنین یک راه سریع برای دیدن بزرگترین بازیگران حوزه فعالیت شما و درک میزان بزرگی آنها است.
  • و می‌ توانید از SimilarWeb استفاده کنید تا جزئیات بیشتری را مشاهده کنید مانند اینکه کدام منابع ارجاع در بین رقبا یا در صنعت شما مهم‌تر هستند.
  • اگر سیمیلاروب را به SimilarWeb Pro ارتقا دهید، به مجموعه ای از ویژگی ها از جمله توزیع دستگاه، اطلاعات مخاطبان و ترافیک حاصله از شبکه های مختلف رسانه های اجتماعی دسترسی خواهید داشت.

تاریخچه سایت سمیلاروب

کمپانی Similarweb در سال ۲۰۰۷ توسط Or Offer در تل آویو، اسرائیل تأسیس شد و در سال ۲۰۰۹ برنده اولین SeedCamp اسرائیلی شد و توجه رسانه ها و سرمایه گذاران بین المللی را به خود جلب کرد.

این شرکت سری‌های A round خود را با سرمایه گذاری یوسی واردی (Yossi Vardi) و مدیریت بین المللی Docor به مبلغ ۱٫۱ میلیون دلار افزایش داد. SimilarSites یک افزونه مرورگر است که به کاربران کمک می کند سایت هایی مشابه با سایت هایی که بازدید می کنند را پیدا کنند. این افزونه اواخر سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد.

در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۳ شرکت Similarweb سری‌های B round را به رهبری دیوید آلیانس (David Alliance) و موشه لیختمن (Moshe Lichtman) و با مشارکت سرمایه‌گذار قبلی مدیریت بین اللملی Docor منعقد کرد.

در ۲۴ فوریه ۲۰۱۴ غول رسانه ای آفریقای جنوبی یعنی Naspers هجده میلیون دلار در سیمیلاروب سرمایه گذاری کرد و رهبری و مدیریت سری‌های C round آنها را بر عهده گرفت. ظرف یک ماه، Similarweb بخشی از سرمایه ( معادل چند میلیون دلار سهام و پول نقد) را برای خرید شرکت اسرائیلی TapDog که در مراحل اولیه راه اندازی بود و کمتر از یک سال از تأسیس آن می گذشت، تخصیص داد.

در نوامبر ۲۰۱۴ Similarweb حدود ۱۵ میلیون دلار برای سرمایه گذاری سری‌های D جمع آوری کرد. و در جولای ۲۰۱۵ توسعه دهنده یا همان دولوپر پلتفرم کشف محتوای شخصی Swayy را خریداری کرد.

در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۵ سیمیلار وب اعلام کرد که Quettra که یک استارتاپ هوشمند تلفن همراه مبتنی بر سیلیکون ولی بود را خریداری کرده است تا عملیات های موبایلی خودش را تقویت کند.

در جولای ۲۰۱۷ این شرکت از یک دور تأمین مالی ۴۷ میلیون دلاری به رهبری Viola Group با مشارکت CE Ventures و سرمایه گذاران موجود، خبر داد. در می ۲۰۲۱ Similarweb  اولین عرضه عمومی خود را در بورس نیویورک (NYSE) به ارزش ۱٫۶ میلیارد دلار انجام داد.

در اکتبر ۲۰۲۱ این شرکت به خاطر مجموعه اطلاعاتی سرمایه گذاران خودش، برنده بهترین ارائه دهنده داده های جایگزین در  Hedgeweek Americas Awards 2021 شد. در نوامبر ۲۰۲۱ سیمیلار وب Ambee را خریداری کرد تا مجموعه داده های کاربران تلفن همراه خود را گسترش دهد.کاهش رتبه در

ویژگی های کلیدی سیمیلاروب کدامند؟

بررسی اجمالی ترافیک (Traffic Overview)

حتی اگر بخش «Traffic Overview» تنها چیزی باشد که SimilarWeb ارائه می دهد، باز هم ارزش استفاده از آن را دارد. به similarweb.com بروید و هر URLی را که می خواهید در کادر جستجو وارد کنید تا نتایج برای شما نشان داده شود. همچنین می توانید داده های SimilarWeb را برای هر وب سایتی که بازدید می کنید، تنها با یک کلیک با راه اندازی یک نشانک سفارشی یا نصب افزونه کروم (Chrome extension) مشاهده کنید. اگر تجزیه و تحلیل رقابتی زیادی انجام می دهید، این افزونه می تواند بسیار مفید است.

مجموع بازدیدها (Total Visits)

می توانید میزان ترافیک یک سایت معین در ماه گذشته و خط ترند آن سایت را از ترافیک ۶ ماه گذشته مشاهده کنید. این داده ها بسیار دقیق هستند. نه به این معنا که به شما این امکان را می دهد که بدانید سایت دیگری هر ماه دقیقا چند بازدید دارد. بلکه برای اندازه‌گیری سطح ترافیک بین سایت‌ها نسبتاً دقیق است. اگر در حال ورود به یک نیچ کاملاً جدید هستید. یا فقط مشتری را پذیرفته اید که در فضایی است که شما با آن آشنا نیستید. این گزارش به شما اطلاع می دهد که در آن صنعت در چه جایگاهی قرار دارید. بدون این داده های هوش رقابتی از سیمیلاروب دانستن این اطلاعات غیرممکن خواهد بود.

معیارهای تعامل (Engagement Metrics)

مانند میانگین مدت بازدید، بازدید از صفحه و نرخ پرش! اگر می بینید که یک سایت رقیب نرخ پرش بیشتری نسبت به شما دارد، ممکن است نشانه ای از این باشد که جایی برای پیشرفت شما وجود دارد.

منابع ترافیک (Traffic Sources)

نمودار منابع ترافیک احتمالا مهمترین بخش این قسمت است. چون نشان می دهد که چند درصد از ترافیک یک سایت از هر یک از این کانال ها می آید: مستقیم، ارجاع، جستجو، اجتماعی، ایمیل، و تبلیغات نمایشی. این اطلاعات فوق العاده مفیدی است که می توانید برای تعیین اینکه کجا باید تلاش های بازاریابی محتوای خود را متمرکز کنید، استفاده کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید می خواهید وارد فضای سئو و بازاریابی محتوا شویدخب، اولین قدم این است که ببینید کدام کانال برای رقیب بهتر کار می کند.به این ترتیب، می توانید شروع به نفوذ به آنجا کنید. ممکن است فرصتی برای شما باشد تا وارد آن کانال شوید و ترافیک دریافت کنید.

ارجاعات (Referrals)

می‌توانید درصد کل ترافیک سایت را که از ترافیک ارجاع می آید، ببینید. ترافیک ارجاعی اساساً به معنای هرگونه ترافیک غیر تبلیغاتی است که از سایت های اختصاصی می آیند که موتورهای جستجو یا رسانه‌های اجتماعی نیستند.

برای بازاریابان محتوا، این ویژگی می تواند راهی عالی برای یافتن فرصت های لینک سازی با ارزش، شرکای بالقوه یا جوامع آنلاین برای شروع فعال شدن باشد. همچنین این یک راه عالی برای یافتن فرصت های پست مهمان است. سایت های ارجاع دهنده برتر (Top Referring Sites) نشان می دهد که بازدیدکنندگان سایت از کجا آمده‌اند، سایت‌های مقصد برتر (Top Destination Sites) نشان می‌دهد که مردم چگونه سایتی را که شما در حال تجزیه و تحلیل هستید، ترک می کنند.

جستجو (Search)

جستجو بخش عظیمی از ترافیک بیشتر سایت ها است. در واقع طبق گزارش SparkToro، گوگل ۵۷ درصد از کل ترافیک وب سایت را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل است که صرف مقداری زمان برای تجزیه و تحلیل آنچه که برای سئوی رقیب شما کار می کند، بسیار مفید است.

چیزی که بخش جستجوی سیمیلاروب را شگفت انگیز می کند این است که ۵ کلمه کلیدی جستجوی برتر را هم برای جستجوی ارگانیک و هم برای جستجوی پولی به شما نشان می دهد. اگر آن کلمات کلیدی را در گوگل جستجو کنید، می توانید دقیقاً متوجه شوید که کدام قسمت از محتوا برای آنها رتبه بندی می شود و سپس از تکنیک Skyscraper برای سرقت ترافیک جستجوی آنها استفاده کنید.

اجتماعی (Social)

منابع ترافیک رسانه های اجتماعی نیز بر اساس پلتفرم خاصی تقسیم می شوند، بنابراین می توانید ببینید کدام پلتفرم ها برای رقبای شما بهترین کارکرد را دارند. درست مانند گزارش منابع ترافیک، می توانید از این داده ها به دو روش مختلف استفاده کنید. می‌توانید ابتدا وارد سایت های رسانه های اجتماعی شوید که رقبای شما قبلاً در آنها فعال هستند. یا می توانید از آن برای یافتن سایت های اجتماعی دست نخورده که هنوز فوق العاده رقابتی نیستند، استفاده کنید.

نمایش تبلیغات (Display Advertising)

این گزارش، هم ناشران برتر (سایت‌ها) و هم شبکه‌های تبلیغاتی برتر که برای تبلیغات نمایشی پولی و PPC استفاده می شوند را نشان می دهد. نکته ای که در اینجا باید به خاطر داشت این است که سیمیلاروب به داده های ترافیک تبلیغات فیس بوک دسترسی ندارد.

علایق مخاطب (Audience Interests)

این قسمت از داده ها، بر کارهایی که بازدیدکنندگان سایت در خارج از خود سایت انجام می دهند، متمرکز است.

دسته بندی ها (Categories)

می توانید دسته بندی علایق بازدیدکنندگان را بر اساس فعالیت های خارج از وب آنها ببینید. به عنوان مثال دسته برتری که برای مخاطبان Backlinko نشان می‌دهد، بازاریابی آنلاین و پس از آن کامپیوتر، الکترونیک و فناوری است. و اگر یک وب سایت سلامت و تناسب اندام را تجزیه و تحلیل کنید، متوجه می شوید که علایق آنها حول محور چیزهایی مانند تغذیه و ورزش می چرخد.

این امر برای بازاریابی محتوا مفید است چون اساس هر استراتژی محتوا، تولید محتوایی است که به مخاطب هدف شما کمک کند. و این گزارش یک نمای کلی در سطح بالا از انواع چیزهایی که مخاطبان شما به آنها علاقه دارند، به شما ارائه می دهد.

 وب سایت ها بازدید شده (Also Visited Websites)

این قسمت به شما ایده ای از سایت هایی می دهد که مخاطبان شما تمایل دارند در آنها حضور داشته باشند. شما همچنین می توانید برای سایت خودتان هم این اطلاعات را بررسی کنید. به این ترتیب فهرستی از سایت‌های مرتبط را دریافت می کنید که ممکن است بخواهید با آنها همکاری کنید، در آنها تبلیغ کرده یا شاید به صورت همکاری در فروش برای مخاطبان خود تبلیغ نمایید.

ابر کلمه (Word Cloud)

در نهایت این بخش شامل یک ابر کلمه از موضوعاتی است که سیمیلاروب فکر می کند بیشترین ارتباط را با بازدیدکنندگان سایت دارند. ابرکلمه اصطلاحاتی را به شما می دهد که به شما کمک می کند تا بفهمید افراد واقعاً به چه چیزی علاقه دارند.

رقبا و سایت های مشابه (Competitors & Similar Sites)

این گزارش راهی سریع برای فهمیدن این موضوع است که رقبای شما چه کسانی هستند. دیدن اینکه رقبای شما چه کسانی هستند، مفید است. اما چگونه می توان در مورد این نوع هوش بازار اقدام کرد؟

خب، شما می توانید چشم انداز کاری که همه سایت های برتر در جایگاه شما انجام می دهند را بررسی کنید و سعی نمایید برعکس این کار را انجام دهید. گاهی اوقات تنها متفاوت بودن، مهم ترین کاری است که می توانید انجام دهید.  همچنین می توانید از این گزارش برای یافتن پست مهمان یا سایر فرصت های همکاری استفاده کنید. به اصطلاح رقبا می توانند با هم کار کنند تا چیزی بسیار بهتر از زمانی که خودشان آن را انجام می دادند، ایجاد کنند.

برنامه های موبایل مرتبط (Related Mobile Apps)

این بخش اپلیکیشن های موبایلی که رقبای شما دارند را همراه با رتبه بندی و ریویوها به شما نشان می‌دهد.

نحوه‌ی رتبه دهی سیمیلاروب

سیمیلاروب هر ماه براساس سه موضوع، رتبه وبسایت‌ها را آپدیت می‌کند.

  • رتبه جهانی
  • رتبه کشوری
  • رتبه بر اساس موضوع سایت

این ابزار مطابق رفتار کاربران و اطلاعاتی که از نحوه رفتار آن‌ها به دست می‌آورد؛ به سایت‌ها رتبه می‌دهد. رتبه سیمیلاروب براساس ترکیب بازدید کنندگان روزانه و تعداد بازدیدهای یک صفحه در طی مدت زمان مشخص است. سایتی که بالاترین ترکیب از بازدیدکنندگان و بازدیدهای یونیک صفحه رو داشته باشد، رتبه بالاتری کسب می‌کند. هیچ کدام از ابزار های تحلیل وب‌سایت نمی‌توانند مثل اطلاعاتی که شما از طریق آنالیتیکس از وبسایتتان دریافت می‌کنید به شما آمار و ارقام دهند. اما حتی اگر داده‌های SimilarWeb صد در صد هم دقیق نباشد، به شما امکان دریافت آمارهای بازدید و ترافیک سایت رقیب را می‌دهد.

آیا similarweb می تواند جایگزین الکسا باشد؟

در حال حاضر که الکسا اعلام کرده است که از سال دیگر خدماتی ارائه نمی دهد، می توان از سیملار وب به عنوان جایگزین الکسا استفاده کرد. آنچه در این مقاله خواندید تنها بخشی از مهم ترین ویژگی ها و ابزارهای سایت سیمیلار وب بود. امکانات سیمیلاروب به همینجا ختم نمی شود و می توانید با کار بیشتر با آن، قابلیت های متناسب با کار خود را در آن پیدا کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید