پلتفرم حافظ | طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

معرفی افزونه woocommerce

تیم تحریریه

تیم تحریریه

نوشته شده در پلتفرم حافظ

جستجو

دسترسی سریع

ما را دنبال کنید

معرفی افزونه woocommerce

معرفی افزونه woocommerce

فروشگاه‌های آنلاین تقریباً جای مدل‌های سنتی را گرفته‌اند و برای کسب مشتری بیشتر، سعی در زیباتر و سریع‌تر کردن فروشگاه‌های آنلاین خود دارند. ابزارهای زیادی در بازار وجود دارند که این مأموریت را woocommerce انجام دهند، اما فقط تعداد اندکی از آن‌ها محبوبیت جهانی پیدا می‌کنند.در این مقاله، به معرفی افزونه woocommerce  می‌پردازیم.

میلیون‌ها وب‌سایت تجارت الکترونیک را در سراسر دنیا راه‌اندازی کرده و تنها پلاگین وردپرس است که در لیست بهترین پلتفرم‌های تجارت الکترونیک قرار دارد. ووکامرس مستقیماً از وب‌سایت وردپرس در دسترس است یا به‌عنوان گزینه تجارت الکترونیک، توسط بیشتر شرکت‌های میزبانی وب ارائه می‌شود. ووکامرس هم به توسعه‌دهندگان و هم به کاربران جدید که هیچ تجربه‌ای در توسعه وب ندارند، اجازه می‌دهد تا از درون یک وب‌سایت وردپرسی، فروشگاه‌های آنلاین کاملاً کاربردی و جذاب طراحی کنند. ووکامرس به‌آسانی نصب و با انواع محصولات دیجیتال یا فیزیکی پر می‌شود.

ووکامرس چیست؟

معرفی افزونه woocommerce

 

هرکسی که می‌خواهد یک فروشگاه اینترنتی بسازد، به پلتفرمی نیاز دارد که قادر به انجام همه مراحل تراکنش‌های فروشگاه باشد. برخی از پلتفرم‌های فروشگاه ساز مانند Shopify، در وب‌سایت خود یک فروشگاه آنلاین کاملاً کاربردی به کاربران خود ارائه می‌دهند اما حق اشتراک ماهانه می‌گیرند و کاربران کنترل کامل روی نحوه عملکرد یا ظاهر وب‌سایت خود ندارند. اما ووکامرس و سایر پلاگین‌های وردپرس گزینه دیگری ارائه می‌دهند. آن‌ها حق اشتراک و کنترل‌های اضافه شرکت‌های واسطه بر روی جنبه‌های اصلی فروشگاه آنلاین را حذف کرده، انعطاف‌پذیر، دارای قابلیت شخصی‌سازی و رایگان هستند.

به همین دلیل، ووکامرس محبوب‌ترین پلاگین تجارت الکترونیک وردپرس است؛ مانند خیلی از پلاگین‌های وردپرس، کاملاً رایگان است و روی هر وب‌سایت سازگار با وردپرس قابل‌نصب است. به دلیل پلاگین بودن وردپرس، به‌راحتی در تم وردپرس وب‌سایت ادغام‌شده و به همراه بخش‌های دیگر وب‌سایت اجرا می‌شود. بعد از نصب، ووکامرس به داشبورد وردپرس وب‌سایت افزوده‌شده و به همراه ابزارهای آماری و گزارش دهی خود کمک می‌کند تا امور تجارت الکترونیک مانند افزودن محصولات و فروش، مدیریت شوند.

راهکارهای کامل تجارت الکترونیک برای وب‌سایت‌های وردپرسی

ووکامرس، بیش از اینکه تنها یک ابزار ساده برای جمع‌آوری پرداخت‌ها باشد، یک پلتفرم eCommerce کاملاً کاربردی است که همه بخش‌های فروشگاه آنلاین را به وب‌سایت‌های شرکتی اضافه می‌کند. ووکامرس مانند خود WordPress، یک پروژه متن باز است و می‌تواند به‌تناسب نیاز هر کاربر، به‌صورت مرتب به‌روزرسانی و سفارشی سازی شود، که البته این قابلیت ناشی از در دسترس بودن سورس ‌کد آن در گروه بزرگ و در حال رشد جامعه متن‌باز است، که دانش خود را داوطلبانه در اختیار دیگران قرار داده و به کاربران کمک می‌کنند.ووکامرس می‌تواند از طریق رابط کاربری آسان خود تنظیم و سفارشی‌سازی شود؛ بنابراین اصلاً نیازی به دانش توسعه وب نیست؛ اما کاربران مجرب می‌توانند با سورس‌کد آن کار کنند تا کنترل بیشتر روی عملکرد و ظاهر وب‌سایت داشته باشند. ووکامرس همه ابزارهای لازم را برای تمام کاربران ارائه می‌دهد تا یک فروشگاه آنلاین کاملاً قابل ‌استفاده طراحی کنند.

پلاگین اصلی ووکامرس شامل همه المنت‌های ضروری یک پلتفرم تجارت الکترونیک است. کاربران می‌توانند ظاهر فروشگاه خود را سفارشی کنند تا با برند و سایر بخش‌های وب‌سایت آن‌ها هماهنگی داشته باشد. صفحات جدید محصولات، در صورت نیاز می‌توانند افزوده شوند که شامل گزینه‌های افزودن تصاویر، توضیحات محصول و کوپن‌ها و تخفیفات نیز می‌شود. ووکامرس همچنین از انواع گزینه‌های متفاوت سبد خرید و پرداخت حمایت می‌کند، به همراه انواع متفاوتی از نحوه پرداخت که می‌تواند به‌تناسب فروش بین‌المللی و یا برای کشوری خاص سفارشی شود.از طریق اکستنشن‌های متفاوت آن، تابع‌های بیشتری می‌توانند به پلاگین ووکامرس اضافه شوند- اکستنشن‌ها پلاگین‌های فرعی هستند که امور اختصاصی متفاوتی مانند محاسبه نرخ حمل، افزودن آنالیتیکس یا مدیریت دانلودهای دیجیتال را به عهده‌دارند- ووکامرس انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر است تا بتواند نیازهای در حال تغییر یک کسب‌وکار آنلاین را حمایت کند.

راه‌اندازی ووکامرس روی یک وب‌سایت وردپرسی

برای install ووکامرس، به یک وب‌سایت وردپرسی فعال احتیاج دارید. بیشتر شرکت‌های میزبانی، ووکامرس را به‌عنوان بخشی از گزینه‌های زیاد راه‌اندازی یک وب‌سایت ارائه می‌دهند یا شما می‌توانید به‌طور مستقیم آن را از دایرکتوری پلاگین‌های وردپرس به سایت فعلی خود اضافه کنید. ووکامرس شامل یک ویزارد نصب سریع است که ظاهر سایت را به‌راحتی تنظیم می‌کند، صفحات محصولات را اضافه و اطلاعات پرداخت و حمل محصولات را ایجاد می‌کند. کاربران پیشرفته می‌توانند این کارها و همین‌طور شخصی‌سازی‌های بیشتری را از طریق ویرایشگر کد ووکامرس انجام دهند.بعد از اینکه ووکامرس نصب شد، ابزارهای لازم برای مدیریت ووکامرس در داشبورد وردپرس وب‌سایت، در دسترس خواهند بود.  کاربران می‌توانند از داخل داشبورد یا خود ووکامرس، به گزارش‌ها و آنالیتیکس‌های متفاوتی دسترسی داشته باشند که داده‌هایی مثل عملکرد وب‌سایت و ترافیک دسترسی داشته و فهرست محصولات و ظاهر فروشگاه را مدیریت کنند.

افزودن محصولات در ووکامرس

ووکامرس گزینه‌های مختلفی برای فروش کالای دیجیتال و فیزیکی دارد. در داشبورد، روی گزینه محصولات و سپس «افزودن محصولات» کلیک کنید. یک نسخه جدید از ویرایشگر اصلی وردپرس باز می‌شود که شامل ابزارهای ووکامرس برای افزودن تصاویر و توضیحات محصول از قبیل سایز، رنگ و قیمت هم می‌شود. اطلاعات محصول همیشه می‌تواند ویرایش شود و خود محصولات هم در هر زمان می‌توانند حذف شوند.

مدیریت پرداخت‌ها با ووکامرس

ووکامرس راه‌حل‌هایی برای انواع روش‌های پرداخت و حمل محصولات راهکار‌های مختلفی دارد. اکستنشن‌های ووکامرس به کاربر اجازه می‌دهند که این گزینه‌ها را برای واحدهای پول‌ رایج دنیا، مالیات و محاسبه نرخ حمل محصولات، سفارشی کنند و کاربران می‌توانند از میان ۱۲۰ درگاه‌ پرداخت رایگان و پولی مثل PayPal، Stripe و Square و … گزینه مورد نیاز خود را انتخاب و در صفحه پرداخت خود قرار دهند.

تکمیل سفارش‌ها از طریق ووکامرس

ووکامرس شامل ابزارهایی برای جمع‌آوری پرداخت‌ها و محاسبه هزینه‌های حمل به مقاصدی در سراسر دنیا یا مکان‌های خاص است. برخی اکستنشن‌ها می‌توانند ویژگی‌هایی برای رهگیری سفارش‌ها، ایجاد فاکتور در قالب PDF، رسیدهای بسته‌بندی و برچسب‌های حمل محصولات به وب‌سایت اضافه کنند. فروشنده‌های محصولات دیجیتال می‌توانند «دانلود فوری پس از پرداخت» را راه‌اندازی کنند. ووکامرس همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا محصولات affiliate را که روی وب‌سایت‌های وابسته فروخته می‌شوند، به فروشگاه خود اضافه کنند.

نصب اکستنشن‌های ووکامرس

معرفی افزونه woocommerce

صدها نوع از  افزونه‌های ووکامرس در دسترس هستند و می‌توانند کمک کنند تا ووکامرس را به‌طور کامل سفارشی کنید و عملکرد آن را برای تأمین نیازهای خاص یک فروشگاه افزایش دهید. برای دریافت افزونه‌های ووکامرس می‌توانید در دایرکتوری ووکامرس، برای اکستنشن‌های رایگان جستجو کنید یا اکستنشن‌های طراحی‌شده توسط توسعه‌دهندگان مستقل را از سراسر دنیا خریداری و نصب کنید. اگر نیازی به استفاده از افزونه‌های قبلی ندارید، می‌توانید آن‌ها را حذف یا برای تأمین نیازهای در حال تغییر فروشگاه، جایگزین کنید.

در پایان باید یادآور شویم که استفاده از ووکامرس کار هرکسی نیست. شرکت‌های معتبر طراحی وبسایت  و طراحی فروشگاه اینترنتی می‌توانند گزینه‌های متنوعی از خدمات را برای کاربران فراهم کرده و آسایش را برای صاحب آن فراهم کنند؛ اما برای مالکان کسب‌وکارهای آنلاین که به دنبال انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری و کنترل کامل بر روی فروشگاه دیجیتال خود هستند، ووکامرس همه ابزارهای لازم برای ایجاد یک تجارت آنلاین کاملاً کاربردی را ارائه می‌دهد و از همه مهم‌تر، این خدمات کاملاً رایگان است!

دیدگاهتان را بنویسید