پلتفرم حافظ | طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی پیامکی چیست ؟

تیم تحریریه

تیم تحریریه

نوشته شده در پلتفرم حافظ

جستجو

دسترسی سریع

ما را دنبال کنید

بازاریابی پیامکی چیست

بازاریابی پیامکی چیست ؟

بسیار اتفاق افتاده که شما عبارت “تبلیغات پیامکی” را شنیده و مباحث متفاوت آن را مطالعه کرده باشید. همانطور که میدانید مزایای استفاده از این روش بسیار زیاد می باشد. اما به دنبال تمایلی که پس از آشنایی با این گونه تبلیغات به وجود می آید، مساله “بازاریابی پیامکی” مطرح می شود. واقعاً مفهوم این عبارت چیست و چرا دارای اهمیت می باشد؟ تا پایان مقاله همراه پلتفرم حافظ باشید.

بازاریابی پیامکی چیست؟

بازاریابی پیامکی به نوعی از بازاریابی می‌گویند که از طریق اس‌ام‌اس اجرا می‌شود. در این روش بیش از ۹۰ درصد افراد پس از دریافت پیام، با سرعت آن را باز می‌کنند یا حداقل به تیتر آن توجه می‌کنند. همین مسئله راهکاری عالی را پیش روی کسب‌وکارها باز می‌کند.

اولین پیامک با محتوای کریسمس مبارک، در سال ۱۹۹۲ از رایانه‌ای رومیزی ارسال شد. از آن تاریخ تا به امروز، پیامک از یک وسیله ارتباط جمعی به ابزار قدرتمندی برای بازاریابی تبدیل شده است؛ به‌طوری که از پیامک‌ها برای تعامل سریع و مستقیم مخاطب با برندها استفاده می‌شود. طبق آمارهای سال ۲۰۲۱ ما به‌طور متوسط ​​۹۶ بار در روز گوشی‌های خود را چک می‌کنیم. این بدان معناست که ما هر ۱۰دقیقه یک بار به گوشی خود سر می‌زنیم.

با این اوصاف بازاریابی از نوع پیامکی راحت‌ترین روش به حساب می‌آید؛ به این دلیل که عموم مردم همواره به بازاریابان کمک می‌کنند تا پیامشان زودتر دیده شود.

بازاریابی پیامکی

مزایای بازاریابی پیامکی

هنگامی که پیامکی را با هدف بازاریابی ارسال می‌کنید، مزایای فراوانی شامل حال برندتان می‌شود که در زیر به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • از مزایای بازاریابی پیامکی همین بس که بدون محدودیت است. هرکس در هر گوشه از دنیا کافی است فقط یک گوشی تلفن همراه، حتی با کمترین امکانات، داشته باشد تا بتواند پیامک دریافت کند؛ بنابراین شما به‌راحتی می‌توانید تمام مناطق ایران را در پوشش بازاریابی خود قرار دهید.
 • هزینه ارسال پیامک به هر فرد در مقایسه با سایر روش‌های بازاریابی مقداری ناچیز است؛ این در حالی است که همان پیامک می‌تواند ده‌ها برابر بازگشت سرمایه برای سازمان شما به ارمغان بیاورد.
 • پیام‌ها هر زمان که بخواهید ارسال می‌شوند. این ارسال در لحظهٔ پیامک به شما کمک می‌کند که اخبار یا پیشنهادهای مد نظرتان را در کمترین زمان به دست مخاطب برسانید. از طرف دیگر مطمئن هستید که احتمال باز شدن این پیامک‌ها در عرض چند دقیقه بعد از دریافت، زیاد است.
 • با تهیه گزارش از میزان کلیک‌های کاربران می‌توانید از نتیجه‌بخشی روش خود در تبلیغ خبردار شوید. دانستن اینکه چه تعداد از کاربران روی لینک‌های دلخواه برند ما کلیک کرده‌اند، کد پیشنهادی ما را استفاده کرده‌اند یا پاسخ درخواست‌های ما را داده‌اند، برای برنامه‌ریزی‌های بعدی کمک خوبی است.
 • تبلیغ پیامکی در عین مستقل بودن و نیاز داشتن به انواع دیگر بازاریابی، از آن‌ها حمایت می‌کند. به عنوان مثال، پیامک‌ها می‌توانند به مشتریان یادآوری کنند که ایمیل ارسال‌شده را بخوانند. این پیام می‌تواند از جمله‌ای به‌سادگی و کوتاهی «ایمیل ما را خوانده‌اید؟» تشکیل شود.
 • پیامک راه مناسبی برای افزایش تعامل برند شما با مشتریان است. این تعامل از طرفی به بهبود ارتباط بین شما و مشتری کمک می‌کند و از طرف دیگر اطلاعات جدید برند را به آن‌ها می‌رساند.
 • برای استفاده از قابلیت تبلیغات پیامکی نیاز نیست کاربران برنامه‌ای روی گوشی خود نصب کنند. کافی است که هر مخاطب یک موبایل، حتی از نوع غیر هوشمند داشته باشد.

بازاریابی پیامکی شیوه ای مثبت برای کسب و کارها

بازاریابی پیامکی برای کسب و کارها و مشاغل نیز شیوه ای بسیار راحت، سریع و آسان است. ارسال پیام کوتاه تبلیغاتی صاحبان مشاغل می توانند پیام های متنی طولانی را تنها با یک کلیک ارسال کنند.آنها می توانند لینک های داخلی پیامک ها را دنبال کرده و حتی این پیامک ها را لغو کنند.

توجه داشته باشید که طبق آمار منتشر شده :

 • ۹۸ درصد از پیامک های ارسالی شما خوانده می شود.
 • ۹۵ درصد ازپیامک تنها ظرف ۳ دقیقه بعد از ارسال خوانده می شود.
این بدان معنی است که کسب و کا ها بازاریابی پیامکی را دوست دارند، زیرا این شوه بازاریابی واقعا می تواند تضمین کند که پیام های آنها خوانده می شود!!!!

کدام مشاغل از بازاریابی پیامکی استفاده می کنند؟

بسیاری از مشاغل و کسب و کارها یا از طریق API یا از طریق وب مستر از بازاریابی پیامکی استفاده می کنند .
این شیوه بازاریابی برای موارد زیر کاربرد دارد :

 • معرفی محصول یا سرویس جدید
 • فروش یا پیشنهادات
 • اطلاع رسانی
 • یاداوری تحویل کالا
 • یادآوری روزهای مهم و خاص
 • اخبار مهم
 • خدمات مشتریان
 • پیغام های تاییدیه

اساسا بازاریابی پیامکی برای هرزمینه و فعالیت شغلی می تواند مفید باشد..!
بطور خلاصه می توان گفت:
بازاریابی پیامکی به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که توسط آن شما به جذب مشتری برای اس ام اس های تبلیغاتی خود می پردازید. با چنین تعریفی شما به راحتی می توانید پی به اهمیت آن ببرید. همچنین با یک بازاریابی صحیح توسط پیامک تبلیغاتی شما می توانید افرادی را بیابید که به دریافت تبلیغات شما تمایل دارند. بنابراین استراتژی تبلیغاتی شما نیز بهینه سازی خواهد شد.
هر صنعت و سازمانی می تواند شیوه منحصر به فردی برای این گونه از بازاریابی داشته باشد.

بازاریابی پیامکی

اصول بازاریابی پیامکی چیست؟

درست است که تبلیغات پبامکی مزایای فراوانی دارند؛ اما استفادهٔ غیراصولی از آن‎ها می‌تواند منجر به بی‌نتیجه‌شدنشان شود. پس قبل از انجام تبلیغ، موارد زیر را رعایت کنید.

 • متنی کوتاه ارسال کنید.

با در نظر گرفتن طول پیامک (۷۰ کاراکتر)، متنی بنویسید و برای بهتر دیده‌شدن اصول نگارشی و محتوایی را رعایت کنید.

 •  با توجه به شخصیت مخاطبان خود بنویسید.

مخاطب خود را بشناسید و با توجه به پرسونای او نوشته‌ای مخاطب‌پسند درج کنید. در این راه استفاده از قابلیت‌هایی چون نظرسنجی یا متون تعاملی و از این دست موارد، کمک خوبی است.

 •  پیامک‌هایی را که حس دوستیِ مخاطب را برمی‌انگیزد، فراموش نکنید.

پیامک تبریک روز عید یا روز تولد به مخاطب شما می‌گوید ما همواره به یاد همراهان خود هستیم.

 •  پیامک را به‌صورت اختصاصی ارسال کنید.

در این روش استفاده از نام کوچک مخاطب، احساس نزدیکی بیشتری به او می‌دهد.

 • با گروه‌بندی مخاطبان پیامک‌های منحصر به گروه خودشان ارسال کنید.

تقسیم‌بندی بر اساس جنسیت، سن، کشور و مواردی از این دست، به شما کمک می‌کند که برای هر گروه پیام متفاوتی ارسال کنید.

 • از مخاطب خود اجازه ارسال پیامک بگیرید.

با رعایت این نکته می‌توانید به مخاطب خود آرامش دهید که در صورت رضایت او پیام می‌فرستید. با این اوصاف به استقلال مخاطب خدشه وارد نمی‌شود و حتما به مخاطبانی که شماره آن‌ها را دریافت کرده‌اید پیام بفرستید.

 •  پیامک را در زمان مشخصی ارسال کنید.

زمان ارسال پیامک را با توجه به نیاز مخاطب و عکس‌العمل او بسنجید. با توجه به این موضوع بهترین زمان را انتخاب کنید.

 •  نوشته‌ای ارسال کنید که مشتری را به عمل دلخواه برند شما تشویق کند.

مخاطب باید احساس کند که با انجام کاری که شما می‌خواهید به فواید بی‌مانندی می‌رسد یا با انجام‌ندادنش چیزی را از دست می‌دهد.

چگونه بازاریابی پیامکی هدفمند داشته باشیم؟

برای داشتن راهکاری هدفمند در بازاریابی پیامکی، قبل از هرچیز باید هدف خود را تعیین کنید. پس از این مرحله بهتر است روش درست رسیدن به هدف را انتخاب کنید. این با ارسال پیامک‌های فراوان و بدون استراتژی کاملا متفاوت است.

بهتر است که برای ارسال پیام‌های تبلیغاتی، پلتفرمی چون نجوا را انتخاب کنید. در این مجموعه سه ابزار پیامک، ایمیل و پوش نوتیفیکیشن ارائه می‌شود. سرویس ارسال پیامک نجوا امکانات و مزایای مختلفی چون گزارش کاملی از کمپین‌های ارسالی به شما می‌دهد. به کارگیری چنین پلتفرم‌هایی کارتان را بیش از پیش آسان می‌کند و این امکان را به شما می‌دهد که بیشترین بهره‌وری را از کمپین پیامکی خود داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید