پلتفرم حافظ | طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ

مهم‌ترین فاکتورهای سئو کدام اند؟

تیم تحریریه

تیم تحریریه

نوشته شده در پلتفرم حافظ

جستجو

دسترسی سریع

ما را دنبال کنید

فاکتورهای سئو

مهم‌ترین فاکتورهای سئو کدام اند؟

یکی از چالش‌های همیشگی متخصصین سئو و مدیران سایت، نبود منبعی مستند برای شناخت مهم‌ترین فاکتورهای سئو است. گوگل قبلا در این مورد کمکی به ما نکرده بود، به‌طوری که این غول جستجوی اینترنتی همیشه در مورد سئو محتاط عمل کرده و پیش از این اطلاعات مشخص و دقیقی در مورد نحوه کارکرد موتور جستجوی خود منتشر نکرده بود.

کارمندان و مدیران این شرکت همواره در قالب توییت یا روش‌های دیگر، اطلاعاتی جزئی در دسترس متخصصین سئو قرار می‌دهند، اما این اطلاعات یا در قالب استعاره بیان می‌شوند یا کامل و واضح نیستند.

خبر خوب این است که گوگل سرانجام در ویدیوهای سریالی جدید خود با نام SEO mythbusting، اطلاعاتی در مورد اشتباهات رایج سئو منتشر کرده. این ویدیوها تا حد زیادی می‌تواند ما را به درک درست‌تری از سازوکار رتبه‌دهی به سایت‌ها برساند.

البته مهم‌تر از به دست آوردن اطلاعات جدید از ویدیوهای گوگل، تایید صحت اطلاعاتی است که تا به حال در مورد سئو به دست آورده‌ایم. شنیدن این اطلاعات از زبان گوگل می‌تواند خیال همه را راحت‌تر کند. تا انتهای مقاله همراه پلتفرم حافظ باشید.

گوگل چطور صفحات متناسب با جستجوی کاربر را انتخاب می‌کند؟

اولین سوال درباره ارتباط صفحات با جستجوی کاربران بود. زمانی که کاربر جستجویی انجام می‌دهد هدفی در ذهن خود دارد. برای پاسخ به نیاز کاربر باید بهترین نتایج در دسترس او قرار بگیرد؛ اما باید معیاری برای انتخاب بهترین نتایج وجود داشته باشد تا بتواند به خوبی به نیاز کاربر پاسخ دهد. طبق پیش بینی متخصصان سئو سایت‌های شناخته شده، درک هدف کاربر از جستجو، آینده سئو را رقم می‌زند

چرا سئو سایت اهمیت دارد؟ یک سوال ماقبل تاریخ ولی مهم

آخرین سوال یک سوال غیرمنتظره بود. خوان هررا در آخرین سوال خود از مارتین اسپلیت پرسید که چرا برای شرکت‌ها این‌قدر مهم است که در اولین نتایج گوگل قرار بگیرند؟

شاید این سوال برای کسانی که در زمینه سئو فعال هستند کمی ابتدایی به نظر برسد، اما ظاهرا مخاطبین گوگل در این ویدیوها، هم کسانی هستند که سال‌ها در این زمینه فعالیت می‌کنند و هم افرادی که به تازگی قصد دارند اطلاعاتی در این مورد به دست بیاورند.

اسپلیت در پاسخ به این سوال توضیح داد که کسب و کارها و افراد مختلف برای شناخته شدن و دیده شدن باید در صفحه اول قرار بگیرند. هیچ‌کس بعد از جستجو کردن درباره یک موضوع نتایج موجود در صفحه ۱۰ گوگل را مشاهده نمی‌کند، بنابراین برای دیده شدن لازم است که در صفحه و رتبه‌های اول قرار بگیرید.

فاکتورهای سئو

مهم ترین فاکتورهای سئو برای رتبه بندی

۱. زمان بارگذاری صفحه

سرعت سایت برای رتبه بندی صفحه شما در موتورهای جستجو و همچنین نگه داشتن کاربران درسایت شما اهمیت زیادی دارد. نرخ تبدیل در هر ثانیه اضافی که طول می کشد تا سایت شما بارگیری شود، ۱۲ درصد کاهش می یابد.
برای آزمایش سرعت سایت راه های متعددی وجود دارد مثلا میتوانید آن را به صورت دستی روی تلفن همراه یا یارانه آزمایش کنید؛ از ابزارهای رایگان مانند Google Speed Insights  برای امتیازدهی به زمان بارگذاری صفحه استفاده کنید؛ داده های Google Analytics خود را در رابطه با زمان و نرخ پرش تجزیه و تحلیل کنید.
برای شروع عیب یابی صفحاتی که سرعت پایینی دارند چند ترفند اساسی وجود دارد :

 • حجم فایل های تصویری و ویدیویی را کاهش دهید.
 • کد HTML یا جاوا اسکریپت اضافی و غیر ضروری را حذف کنید.
 • در صورت امکان فایل های جاوا اسکریپت یا CSS را کوچک کنید.

پس از انجام این تغییرات دوباره سرعت صفحه را تست کنید.

۲. امنیت سایت (HTTPS):

همه صفحات سایت شما باید به HTTPS تبدیل شوند تا دامنه شما اعتماد داشته باشد. برای تبدیل سایت خود به HTTPS لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:
برای تبدیل سایت خود به HTTPS ، باید:

 • گواهی SSL بخرید.
 • گواهی را در حساب میزبانی وب خود نصب کنید.
 • پیوندهای داخلی  را برای هدف قرار دادن نسخه های HTTPS آدرس های اینترنتی خود به روز کنید.
 • ایجاد ریدایرکت ۳۰۱ از آدرس های قدیمی HTTP به آدرس های جدید HTTPS.

۳. تحقیق و انتخاب کلید واژه رقابتی

استراتژی سئو شما باید کلمات کلیدی مرتبط با سازمان شما را که فرصت های رقابتی نیز ایجاد می کند، هدف قرار دهد. هنگام تصمیم گیری در مورد کلمه های کلیدی رقبای خود را مورد بررسی قرار دهید و کلمات کلیدی ای را پیدا کنید که رقبای شما با آن ها رتبه گرفتند، هنگام تعیین اینکه کدام کلمات کلیدی بیشترین فرصت  رتبه گرفتن را دارند ، به موارد زیر توجه کنید:

 • موقعیت رقابتی و نمره دامنه: اگر دامنه یا امتیاز رقبا (که معمولاً توسط ابزارهای سئو محاسبه می شود) به طور قابل توجهی بالاتر از شما باشد؛ ممکن است ارزش پیگیری نداشته باشد.
 • حجم جستجو: چند کاربر در ماه این کلمه کلیدی یا عبارت را جستجو می کنند؟ انواع کلمات کلیدی با حجم بالا و کم را هدف قرار دهید. (کلمات کلیدی با حجم کمتر جستجوهای کمتری در ماه دارند ، اما تمایل به افزایش بازگشت سرمایه دارند.)
 • دشواری کلمه کلیدی: بر اساس نمرات دامنه ی صفحاتی که قبلاً برای کلمه کلیدی رتبه بندی شده اند دشواری رتبه بندی را تعیین میکنیم. ابزارهای SEO معمولاً این را به صورت درصد نشان می دهند. هرچه این عدد بیشتر باشد، رتبه بندی مشکل تر خواهد بود.

۴. کیفیت محتوا، یکی از مهم ترین فاکتورهای موثر بر سئو

وقتی گوگل رتبه بندی موتورهای جستجو را تعیین می کند، یک رویکرد انسانی را برای تجزیه و تحلیل منحصر به فرد بودن و جریان یک صفحه در مقایسه با سایر صفحات مربوط به یک موضوع در نظر می گیرد.
برای ایجاد محتوای با کیفیت باید به موارد زیر توجه داشته باشیم:

 • موضوع محتوا مربوط به مخاطبان هدف سایت ما باشد.
 • محتوا در مقایسه با سایر سایتهایی که برای کلمات کلیدی مرتبط با این موضوع رتبه بندی شده اند، اطلاعات جدید و مرتبط ارائه دهد.
 • قالب محتوا تمیز باشد.
 • محتوا شامل چند رسانه ای مانند فیلم،تصویر و پادکست باشد.
 • از کلمه کلیدی به صورت یکسان در محتوا استفاده شود.

۵. متا تگ ها از مهمترین فاکتورهای سئو :

بهینه سازی تایتل، توضیحات متا، و متن جایگزین تصویر برای هدف و کلمات کلیدی مرتبط ، راهی آسان برای نشان دادن صفحه و محتوا به کاربران است.
هنگام نوشتن برچسب های سئو به موارد زیر باید دقت داشته باشید:

 • تایتل را بین ۵۰ تا ۵۵ کاراکتر نگه دارید.
 • توضیحات متا SEO را بین ۱۴۰-۱۶۰ کاراکتر نگه دارید.
 • کلمه کلیدی هدف (یا مترادف) شما باید در ابتدای عنوان و توضیحات متا در صورت امکان استفاده شود.
 • اسلاگ ها باید شامل کلمه کلیدی یا مترادف هدف باشند و در صورت امکان بین دو تا شش کلمه باشند.
 • متن جایگزین تصویر باید توصیف کند که در تصویر چه اتفاقی می افتد و در صورت امکان از کلمات کلیدی هدف و مرتبط استفاده شود.

۶ .بک لینک از مهمترین فاکتورهای سئو:

پروفایل بک لینک وب سایت (تعداد دامنه های معتبر و URL هایی که به صفحات سایت شما باز می گردند) یکی از مهمترین عوامل عملکرد سئو در Google است. برای شروع بک لینک های فعلی خود و نمره اعتبار آن را با استفاده از ابزار های سئو تجزیه و تحلیل کنید؛ برای بهبود پروفایل بک لینک خود، با لینک سازی داخلی وب سایت خود با سایر صفحات مربوطه شروع کنید، همچنین باید بر بهبود روابط با رسانه ها (وبلاگ نویسی مهمان، رپورتاژ آگهی و غیره) تمرکز کنید.

فاکتورهای سئو

۷. موبایل فرندلی بودن:

تقریباً دو سوم جستجوها در موبایل انجام می شود، بنابراین تعجبی ندارد که گوگل موبایل فرندلی بودن را به عنوان فاکتور رتبه بندی جستجوهای تلفن همراه در سال ۲۰۱۵ قرار داده است. در ژوئیه ۲۰۱۹، گوگل این مورد را به عنوان یک عامل رتبه بندی برای جستجوهای دسکتاپ نیز قرار داد. شما به راحتی میتوانید با استفاده از سرچ کنسول متوجه شوید که آیا صفحه مورد نظرتان با تلفن همراه سازگار است یا خیر.

۸.تجربه کاربر:

گوگل محتواهایی را ارائه می دهد که بر اساس نیاز کاربران باشد وهر گونه بهینه سازی باید به منظور بهبود تجربه کاربر باشد.اما چه چیزهایی به تجربه کاربری خوب کمک می کند؟
خواندن مطالب آسان باشد.

 • سایت منظم باشد
 • مطالب جالب و مفید باشد.
 • طراحی تعاملی داشته باشد
 • تبلیغات مزاحم نداشته باشد.

نظریه های متداولی در مورد چگونگی اندازه گیری میزان رضایت کاربران از گوگل وجود دارد که شامل تجزیه و تحلیل معیارهایی مانند نرخ کلیک (CTR)، زمان توقف، زمان روی صفحه و نرخ پرش می شود.

دیدگاهتان را بنویسید